همایش مقاومت اسلامی از نگاه قرآن | شهریور 99

حجت الاسلام والمسلمین استاد احمد واعظی با بیان این که همایش «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن» فرصت بسیار خوبی برای عصاره گیری معرفتی از منبع قرآن است، گفت: در این همایش، محققین به اضلاعی از قرآن، تاریخ و سیره اهل بیت (ع) نور بیفکنند تا بتوانند برای مسئله مقاومت یک پشتوانه نظری ماندگار تولید کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام والمسلمین استاد احمد واعظی، حجت الاسلام والمسلمین استاد احمد واعظی به مناسبت برگزاری همایش ملی «مقاومت اسلامی از نگاه قرآن» به گفت و گو پرداخت که متن این مصاحبه را در ذیل می خوانیم:

99/05/17 | دستخط ویژه برنامه گفتگو محور پیرامون مسائل جاری و روز ایران اسلامی با حضور حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از شبکه پنجم سیما پخش شد.

متن کامل گفت وگوی حجت الاسلام و المسلمین استاد احمد واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به شرح زیر است:

مصاحبه با خبرگزاری تسنیم | 99/04/18

عدالت اجتماعی امروز در ایران وضعیت مناسبی، دست‌کم نسبت به آنچه جمهوری اسلامی می‌خواست،‌ ندارد. نشانه‌های مختلفی چه با اعداد و ارقام و چه از طریق تفهّم از وضعیت اطرافمان می‌توانیم پیدا کنیم که این گزاره را تصدیق و تأیید کند، مثلاً ضریب جینی به‌عنوان شاخصی برای نابرابری، اگرچه پس از انقلاب نسبت به پیش از انقلاب به‌طور ملموس و محسوسی بهتر است، اما امروز در حال رسیدن به ۴۳صدم است که می‌توان گفت بدترین وضعیت پس از انقلاب است، همچنین شبکه‌های اجتماعی موجب شده است که دلالت‌های روشنی، بیش از پیش، در این زمینه به دست برسد، مثلاً مورد آب غیزانیه، یکی از آنهاست، ضمن اینکه دو اعتراض مهم سالهای اخیر، یعنی ۹۶ و ۹۸ نیز بنا به گفته کارشناسان، شورش حاشیه بر متن و مهمتر از آن از موضع عدالت‌خواهانه بود تا مواضع دیگر مثل آزادی و... .

مصاحبه با خبرگزاری شفقنا | 98/03/08

سه دهه پس از امام / تاثیر امام بر حوزه های علمیه / گفت و گوی شفقنا با استاد احمد واعظی: امام(ره)  یک استثناست / امام تجربه جدیدی از زعامت در تشیع دوران غیبت ارائه داد / بزرگترین تأثیر فقهی حضرت امام(ره)  طرح مساله فقه حکومتی است / امام(ره)  معتقد بودند «الإسلام هو الحکومه»/ امام کار فقه را صرفاً بیان حکم الله در امور فردی ندید / امام به تمدن سازی و مقابله با تحجر تاکید داشت / بعد از چهل سال هنوز در زمینه دولت سازی مشکل جدی داریم / حضور روحانیت در مناصب دولتی و سیاسی برخاسته از حرکت امام(ره) است.

روزنامه جمهوری اسلامی | 97/11/29

 اشاره:

انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی، نقطه عطفی در تاریخ ایران اسلامی است که تحولات شگرفی را در داخل و خارج ایران رقم زده است و از جمله بخش­هایی که به شدت متأثر از تحولات انقلابی بوده است، حوزه­های علمیه و روحانیت می­باشد. در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مؤسسه علمی مفتاح کرامت قم، موضوع بیست­وهفتمین نشست علمی خود را «وضعیت­شناسی حوزه در چهل­سالگی انقلاب اسلامی» قرار داده و در آن حجت الاسلام والمسلمین استاد احمد واعظی، عضو محترم شورای انقلاب فرهنگی، ریاست محترم دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و از اساتید حوزه علمیه قم، به بررسی وضعیت کنونی حوزه و چالش­های پیش­رو پرداخته است. ضمن تشکر از ایشان متن این سخنرانی تقدیم خوانندگان گرامی می­شود:

گفت و گویی با پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روز سوم دی‌ماه ۱۳۹۷ در دیدار مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی مسائل مهمی پیرامون وظایف امروز حوزه‌ی علمیه‌ی قم و دفتر تبلیغات بیان کردند. از این‌رو، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در گفتگو باحجت‌الاسلام والمسلمین واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه‌ی علمیه‌ی قم، فعالیت‌های دفتر تبلیغات اسلامی و مطالبات رهبر انقلاب اسلامی از حوزه‌ی علمیه‌ی قم را بررسی کرده است.

شبکه‌سازی از مبلغین به کمک فضای مجازی و خطر سکولاریسم و انقلاب‌زُدایی در حوزه از جمله موضوعات خواندنی مطرح شده در این گفتگو است.

ماهنامه دینی و فرهنگی و مجالس حسینی خیمه / شماره 127

گفت و گو با حجت الاسلام و المسلمین واعظی و بررسی آزاد اندیشی در حوزه؛

*برچسب امنیتی نزنیم

قرار مصاحبه با حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد واعظی را برای قبل از ظهرِ یکی از آخرین روزهای بهار قم – که گرمای هوا، دست کمی از تابستان ندارد- تنظیم می کنیم و به پژوهشگاه دفتر تبلیغات می رویم. احمد واعظی، متواضع و خوش خلق است. سوال هایم را صریح می پرسم و او هم تلاشش را می کند که با همه محدودیت ها و معذوریت ها پاسخ مستدل و مقبولی بدهد. موضوع و محور اصلی سوالات، آزاد اندیشی است. از او می پرسم آیا اجازه می دهید همین الان یک منتقد جدی وضعیت رسمی کشور، با زبانی علمی و مودبانه در سالن اجتماعات دفتر تبلیغات بنشیند و نظراتش را به راحتی بیان کند؟ لبخند می زند و... متن کامل گفت و گو با رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه را بخوانید.

حجت‌الاسلام واعظی با حضور در ایسنا مطرح کرد:

همراهی با غم‌ها و شادی‌های مردم اصلی‌ترین کارکرد روحانیت/حرکت جامعه به سمت پوست‌اندازی فرهنگی

رئیس دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم با حضور در ایسنا در موضوعاتی همچون؛ منشور روحانیت امام (ره)، فعالیت حوزه‌های علمیه، فعالیت حوزه‌های علمیه خواهران، اقدامات این دفتر در امر تبلیغ و ترویج دین و ... سخن گفت.

حجت الاسلام والمسلمین واعظی:  آینده قم را روشن تر از نجف می بینم

۱۳۹۶-۱۲-۰۹ | ساعت ۰۶:۵۰

 

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی می گوید:

  • دست کم راجع به قم نمی توانیم بگوییم با “مکتب قم” روبه رو هستیم چرا که در این مکتب خروجی های خاصی با یک ویژگی های علمی، سلوکی، نگرشی و بینشی پرورش پیدا  نمی کند،